Plastová okna – kování

Okenní kování dává oknu život. Teprve až po osazení kování je možné okna nebo dveře otvírat, vyklápět nebo bezpečně zavírat. Firma TSH PLAST do svých výrobků používá výhradně celoobvodové kování značky se 150 letou tradicí – WINKHAUS®. Funkční díly mají moderní stříbrnou povrchovou úpravu odolnou proti vlivům vnějšího prostředí a umožňují snadné ovládání a bezpečné uzavření okna. Ovládání probíhá prostřednictvím vícepolohové kliky a podle požadavku umožňuje různé způsoby otevření a ventilace.

Proto, aby byla zajištěná minimální výměna vzduchu v místnosti, je nutné dostatečně větrat. K tomu účelu je možné použít ventilační anebo mikroventilační polohu kliky (standardně na otvíravě sklopných křídlech).

Dalším vybavením oken ve standardní nabídce je pojistka s přizvednutím křídla bránící chybné manipulaci s otevřeným křídlem. Na balkónových dveřích je standardně montována “protiprůvanová” pojistka a madélko pro snadnější manipulaci ze strany, kde není klika.

Možné systémy větrání

Při výměně oken v domě či bytu dojde k podstatně lepšímu utěsnění míst okolo okna a také samotné okno, je-li dobře vyrobeno a namontováno, dokonale těsní. Dochází tedy k  tomu, že vzdušná vlhkost, která se v každém obývaném prostoru tvoří, se nemá kudy odvětrat. Pravidelné větrání vnitřních prostor snižuje vlhkost vzduchu a zabraňuje vzniku plísní. Je tedy nanejvýš nutné místnosti několikrát denně správně a kvalitně vyvětrat nejlépe naplno otevřenými okny a při vypnutém topení. Podle venkovní teploty, zpravidla stačí do 5 minut.

Trvalá ventilace pootevřenými okny není tak účinná. Větrat se musí vždy venkovním vzduchem, který obsahuje méně vlhkosti, než vzduch v místnosti, nikdy ne vzduchem z jiného obývacího prostoru. Po uzavření oken se čerstvý studený vzduch ohřeje velmi rychle. Pravidelné větrání může být pro spoustu uživatelů problém, ať už z hlediska špatných návyků při používání starých oken, která přivětrávala neustále nebo vyšší koncentraci vlhkého vzduchu díky vlhkému neodizolovanému zdivu, velkému množství rostlin v bytě a podobně. Právě zde nacházejí využití systémy, které riziko vzniku plísní omezují. Jedná se především o kuchyně, koupelny a ložnice. V těchto prostorech se vzdušná vlhkost vyskytuje ve zvýšené míře.

Regel-air ® – samočinný systém větrání Systém Regel-Air Regel-air ® se skládá ze dvou větracích záklopek o šířce 125 mm a perforovaného těsnění. Čerstvý vzduch je nasáván pomocí perforovaného těsnění po stranách okna. Dostává se do prostoru mezi křídlem a rámem, kde se ohřívá a stoupá nahoru. Průvan nenastává, protože přiváděný vzduch směřuje přes Regel-air a přes plochu horního těsnění křídla přímo pod strop místnosti. V tomto prostoru se mísí přiváděný čerstvý vzduch s nevyužitým teplejším vzduchem v místnosti. Takto jsou místnosti větrané efektivně a s úsporou energie. Systém pracuje samočinně a nelze jej fyzicky uzavřít. Lze jej však bez následků odstranit. Popsaný mechanismus větrání je vhodný do všech obytných i komerčních prostor a do místností s potřebou výměny vzduchu bez nutné obsluhy, např. plynové spotřebiče spotřebovávající vzduch z místnosti.